Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Şubat 2024

Normal Kolonoskopi

Normal Kolonoskopi

Kolonoskopi yaptıracak ya da yaptırmayı düşünen hastalarımızın fikir edinmeleri ve meraklarını gidermeleri amacıyla; normal bir kolonoskopi yöntemi ile çekilmiş fotoğraflar ekledik.

Kolonoskopi işlemi; 3 gün hastanın sulu gıda aldıktan sonra laksatiflerle barsağın boşaltılması ile içi boş bir organ haline gelen kalın barsağın içinin videoendoskop adı verilen uzun ve bükülebilir bir aletle endoskopik olarak incelenmesidirkolonoskopi İnceleme kolonoskopi cihazının makattan kolona girmesini takiben, boyutu 1.5-2 metre arası olan kalın barsağın kıvrımlı ve büküntülü kesimlerinden geçilmesi ve kalın barsağın çekum denilen bölümüne erişilmesi yoluyla yapılır. Cihaz parmak kalınlığından daha incedir. Cihazın ucundaki video ka­meradan görüntü alınır. İnceleme sırasında dokulara veya poliplere biyopsi yapılabilir ya da polipler alı­nabilir. İnceleme işlemi genellikle 20-60 dakika arası sürer, ama bi­yopsi yapılması veya polip alınması gerekirse bu süre uzayabilir. Kolonoskopi işlemi çoğu kez hastaneye yatmaya gerek olmadan ve hastaya çok az rahatsızlık hissi verilerek, ağrısız şekilde yapılabilir.

Bir çok nedenden dolayı kolonoskopi işlemi uygulanabilir. En sık dışkıda kanama, karın ağrısı, sürekli ishal ve barsağın alışkanlığında bir değişiklik olması sayılabilir. Hangi sıklıkla kolonoskopi yapılacağı ya da önerileceği; önceki kolonoskopide bulunan riskler ve anormal bulgulara bağlıdır. 50 yaşına gelen herkes hiç bir şikayeti olmazsa bile kolonoskopi ile barsaklarına baktırmalı , çünkü: Barsak kanseri en çok bu yaşlarda başlar. Kolonoskopi yaptırmadan önce doktorunuza genel sağlık durumunuz, kronik hastalıklarınız ve reçetesiz ilaçlar ve besin destekleri da­hil olmak üzere, almakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.