Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Aralık 2023

Gastroskopi – Bulbus Ülseri

Gastroskopi – Bulbus Ülseri

Gastroskopi yaptıracak hastalarımızın bilgi edinmeleri için; gastroskopi yönetime ile çekilen ve midede bulbus ülseri tespit ettiğimiz fotoğraflar ekledik.

Gastroskopi, hastanın ağzından girilerek üst sindirim sistemi kanalının içinin gastroskop cihazı kullanılarak görüntülendiği ve incelendiği teşhis yöntemidir. Bu cihaz parmak kalınlığında, esnektir ve ayrıca ucunda minik bir kamerayla midenin görüntüsünü ekrana yansıtır. İşlem sırasında; yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı incelenebilir. İnceleme sayesinde; polipler, tümörler, iltihabi değişiklikler, kanamaya yol açabilen damarsal genişlemeler veya başka patolojik değişiklikler varsa görülür. Gastroskopi sırasında saptanan normal olmayan dokuların patoloji tetkikinin yapılabilmesi için gastroskop içinden geçirilen özel bir tel ile biopsi yapılabilir ya da  polip adını verdiğimiz yapılar tamamen çıkartılabilir. Biopsi için mutlaka tümör şüphesi olması gerekmez.

Gastroskopi sırasında hissedilecek rahatsızlığın en az düzeyde olması için, mentollu bir lokal anestezik sprey ya da jel ile boğaz uyuşturulur. Ayrıca hastaya damar yolu ile sakinleştirici ilaçlar da verilir. Bu ilaçlar hastayı gastroskopinin kişiyi huzursuz etmememesi için yarı uykulu bir hale getirir. Gastroskopun kayıt yapabilmesi amacıyla görüş alanının açılması için mide içine doğru aralıklarla hava üflenir.  İşlem sırasında rahatça nefes alınabilir, ağrı hissedilmez, fakat verilen havanın gerginliği hissedilir.  Gastroskopi genellikle 10-15 dakika sürer.

Bu işlem için kişinin ortalama 8 saat aç kalması gereklidir. Bir çok nedenden dolayı gastroskopi işlemi uygulanabilir. En sık; karın üst bölümlerinde ağrı, midede ekşime veya yanma, hazımsızlık, bulantı, kusma ve yutma güçlüğü gibi yakınmaları araştırmak ve midede ülser, gastrit, tümör gibi hastalıkların teşhisi amacı ile uygulanabilir.  45 yaşına gelen herkes hiçbir şikayeti olmazsa bile endoskopi ile midesine baktırmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.