Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Nisan 2024

Kapsül Endoskopi

Kapsül Endoskopi

Kapsül endoskopi hakkında kısa bir bilginin ardından, bu yöntem ile ince barsaklardan alınmış fotoğrafları yazımızda görüntüleyebilirsiniz.

Mide ile kalın barsaklar arasında kalan; ince barsakları klasik endoskopik yöntemler ile incelemek çok zordur. Kapsül endoskopi ise mide ile kalın barsaklar arasında kalmış olan bu ince barsakları, incelemek için geliştirilmiş teknolojik bir yöntemdir. Bu aygıt; etrafına ışık yayan ve geçtiği yerlerden görüntü almasına yarayan bir kamerası olan, hap boyutundan biraz daha irice bir kapsüldür. Bu kapsül hastaya yutturulur ve kapsül sindirim sistemi içindeki yolculuğu boyunca belirli aralıklarla görüntüler alır. Kapsülden alınan görüntüler hastanın vücuduna tutturulan elektrodlar sayesinde, hastaya takılan kaydedici cihazda depolanır. Bu sayede sindirim sisteminin iç yüzeyi görüntülenir, belirli bir anda kapsülün nerede olduğu, kalın barsağa geçip geçmediği ve varsa kanama gibi olası patolojiler gözlenebilir ve olası hastalıklar tespit edilebilir.

Kapsül hastaya yutturulmadan 12 saat öncesinden katı gıda alımı durdurulur ve laksatif ilaçlarla barsak temizliği yapılır. Hastanın vücuduna elektrodlar yapıştırıldıktan sonra kaydedici sistem hastaya bir kemer ile takılır. Kapsül sistem ayarı yapılır ve bir bardak su ile hastaya yutturulur. Bundan sonraki süreçte hasta evine gönderilir ve normal günlük yaşamına devam eder. Kapsülün pil ömrü yaklaşık 10-12 saattir. İşlem genel olarak 8 saat içinde sonlanır. Kayıt süresi bittiğinde, kaydedici sistem hastanın vücudundan dışkı ile atılır.

kapsül endoskopi görüntüsü

Fotoğraflarda gördüğünüz hastaya kapsül yutturulduktan 3 saat sonra, lümende kan görülmeye başlandı. Bu kanama 9.saate kadar devam etti. Son 20 dakikada ki bölümde ince barsakta kan yoktu. Çekumun yine kanla dolu olduğu görüldü. Görülen ince barsak anslarnın yer yer ödemli ve hiperemik olduğu gözlendi. Hastaya daha sonra ameliyathane şartlarında uyutularak enteroskopi uygulandı ve kanama yeri tespit edilerek, kanama durduruldu hasta şifa ile taburcu edildi.

kapsül endoskopi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.